Om JFK

 

Om Järfälla fäktklubb

Vårt mål är att erbjuda fäktning för alla.


 

 Fäktning är en sport som sprider energi, lycka och gemenskap och vi vill att unga som gamla, män och kvinnor, ja alla, ska få ta del av den!

 

Fäktning är annorlunda.

 Som sport är den också energisk, en glädjekälla för många men också en idrott som lär barn värderingar som respekt, disciplin och viljestyrka.

 

Allt detta är vad fäktning betyder för oss.

Vi har ett mål; att Järfälla blir en plats där fäktningen växer och att fler barn och vuxna i alla åldrar får bli en del av denna fantastiska idrott.

Styrelse



German Valero-Collantes, ordf          german@jarfallafk.se

Eva Brünahl, sekr                                        eva@jarfallafk.se

Kjell Sveningsson, kassör                       kjell@jarfallafk.se

Jonna Ekman, ledamot                             jonna@jarfallafk.se


Ana Valero-Collantes, adjungerad    ana@jarfallafk.se


Suppleant:


Peter Lundqvist, tävlingsansvarig     peter@jarfallafk.se


Revisorer


Jan Erik Wingren

Åsa Rosenius, ersättare


Kontakt


info@jarfallafk.se


Post


Järfälla fäktklubb, c/o German Valero-Collantes,  Arrendevägen 17, lgh 1201,  175 54 Järfälla


Orgnr


802419-3404


Bankgiro


5026-4472

KONTAKT


info@jarfallafk.se

© Copyright. All Rights Reserved.